Ultrazvučni pregled srca

O metodi

Ultrazvuk srca (ehokardiografija) je dijagnostička metoda koja pruža detaljnije informacije o stanju srca i krvnih sudova. U pitanju je bezbolna i neinvazivna metoda gde lekar koristi sondu koja emituje ultrazvučne talase kako bi se vizualizovale strukture srca.

Koji podaci se dobijaju ehokardiografijom?

Pomoću ehokardiografskog pregleda procenjuju se veličine srčanih šupljina (pretkomora i komora), debljina njihovih zidova, pokretljivost srca, ejekciona frakcija, oštećenje srčanog mišića, problemi sa srčanim zaliscima i dr. Primenom color Doppler tehnike procenjuje se protok krvi kroz srčane šupljine i krvne sudove.

Kada se radi ultrazvuk srca?

Povišeni arterijski pritisak (hipertenzija)
Visok rizik od srčanih oboljenja (povišene masnoće u krvi, povišen šećer u krvi)
Bol u grudima, lupanje i preskakanje srca
Zamor i nedostatak daha tokom hodanja
Postojeća kardiovaskularna oboljenja (angina pektoris, preležan infarkt miokarda, ugrađen stent u krvnim sudovima srca ili kardiohirurška intervencija)
Šum na srcu

Kako se izvodi ultrazvuk srca?

Ultrazvučni pregled, uključujući i ehokardiografiju, nema štetne posledice na zdravlje pacijenta. Zbog toga ne postoji ograničenje u broju i ponavljanju ultrazvučnih pregleda.

Ehokardiografija se izvodi tako što pacijent leži na levom boku, a levu ruku drži ispod glave, savijenu u laktu. Na ultrazvučnu sondu se nanosi malo gela, a potom se sonda postavlja na kožu leve strane grudnog koša (tačno ispred srca i velikih krvnih sudova). Procedura je potpuno bezbolna i traje 20 – 30 minuta.